En

U’sandık, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği 1 Temmuz 2021’den sonra önlenebilir cinayetlerde kaybettiğimiz kadınların anısına saygı, kadın cinayetlerine isyanla başladı. Önlenebilir kadın cinayetlerinde, korunmadıkları için ya da defalarca şikayete-koruma kararlarına rağmen, kadın cinayetlerine karşı gereken önlemler alınmadığı ya da cezasızlık, egemen politika-sızlık nedeniyle göz göre göre kaybettiğimiz kadınları istatistik-rakam olmaktan öte hatırlamak, hatırlatmak için sürüyor. 

Filmmor U’Sandık Kolektifi, erkek şiddeti ile mücadelenin hem erkeklere hem de eşitsizliği ve şiddeti önlemekte etkisiz kalan kamu politikalarına karşı verilen bir mücadele olduğunu hatırlayarak ve hatırlatarak, kaybettiğimiz kadınların hatıraları kadınların belleğinde yaşasın, cinayetleri önleme görevini yerine getirmeyen suç ortaklarına ayna tutsun diye: Önlenebilir kadın cinayetlerini izliyor, görselleştiriyor. Kaybettiğimiz kadınların portrelerini çiziyor, hikayelerini derliyor. Aylık, yıllık, tematik videolar hazırlıyor. Cinayetlerin işlendiği şehirlere göre Kadın Cinayetleri Haritası çıkarıyor. 

Bir gün U’Sandık’a ihtiyaç kalmamasını dileyerek, kadın cinayetlerinde kaybettiğimiz kadınlar için, tek bir kadını daha kaybetmemek için, kadın cinayetlerine ve önlemeyenlere karşı üretiyor.